Skip to content

3 Pigeon PlBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block1841.14
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
48%
Improvement Value:$113,400
52%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,229+9.3%
2024$4,782-1.1%
2023$4,835+0.0%
2022$4,835+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500
Sq Ft1,588DeedBook 19500, Page 509Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4683, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1975