Skip to content

56 Woodland RdBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block1841.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page154

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,588
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
46%
Improvement Value:$61,300
54%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+4.1%
2024$5,030+4.3%
2023$4,823+0.0%
2022$4,823+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,588DeedBook 19626, Page 783Recorded3/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970