Skip to content

196 Pheasant DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2006

Property Information

Block1841.19
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page154

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,828
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
47%
Improvement Value:$118,600
53%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+3.9%
2024$5,153+4.1%
2023$4,951+0.0%
2022$4,951+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5457, Page 765

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5242, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1960