Skip to content

78 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block1841.20
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,704
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
35%
Improvement Value:$191,000
65%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+3.9%
2024$6,832+4.1%
2023$6,564+0.0%
2022$6,564+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970