Skip to content

245 Grand Central PkwyBayville, NJ 08721

Built 2014

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block228
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,538
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
28%
Improvement Value:$262,600
72%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,783+3.9%
2024$8,452+4.1%
2023$8,120+0.0%
2022$8,120+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 15964, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 2014