Skip to content

100 Clyde PlBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 3, 2017

Property Information

Block240
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,198
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
22%
Improvement Value:$307,000
78%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,533+5.7%
2024$9,022+4.1%
2023$8,669+0.0%
2022$8,669+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,198DeedBook 16866, Page 384Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$363,730
DeedBook 14161, Page 1587

Property Built

Built

Year Built: 2008