Skip to content

523 Northern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2003

Property Information

Block254
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,269
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
49%
Improvement Value:$104,600
51%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,916+3.9%
2024$4,730+4.1%
2023$4,545+0.0%
2022$4,545+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 5020, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1976