Skip to content

305 Brewster PlBayville, NJ 08721

Built 1983

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 8, 2015

Property Information

Block283
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,842
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
33%
Improvement Value:$150,600
67%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,410+3.9%
2024$5,206+4.1%
2023$5,002+0.0%
2022$5,002+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 16274, Page 1864Recorded12/23/2015

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 5294, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1983