Skip to content

304 Bradford PlBayville, NJ 08721

Built 2011

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block285
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,152
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
28%
Improvement Value:$255,100
72%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+3.9%
2024$8,222+4.1%
2023$7,900+0.0%
2022$7,900+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 15041, Page 1829

Property Built

Built

Year Built: 2011