Skip to content

136 Van Der Noot PlBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block308
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,262
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
29%
Improvement Value:$254,800
71%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615+3.9%
2024$8,289+10.1%
2023$7,532+0.0%
2022$7,532+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 17967, Page 1Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 14487, Page 1438

Property Built

Built

Year Built: 2008