Skip to content

139 Mt Vernon RdBayville, NJ 08721

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block311
Lot11.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage1,831
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
30%
Improvement Value:$168,100
70%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+3.9%
2024$5,570+4.1%
2023$5,352+0.0%
2022$5,352+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982