Skip to content

319 Van Dyke PlBayville, NJ 08721

Built 2012

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block338
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,530
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
30%
Improvement Value:$237,100
70%
Total Assessment$336,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,861+4.1%
2024$7,554+4.2%
2023$7,248+0.0%
2022$7,248+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$349,900
DeedBook 15398, Page 1075

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 14656, Page 245