Skip to content

563 Vanderbilt AveBayville, NJ 08721

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block343
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,136
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
27%
Improvement Value:$281,500
73%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+3.9%
2024$8,909+4.1%
2023$8,559+0.0%
2022$8,559+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$9,300
DeedBook 10177, Page 1364