Skip to content

285 Taylor StBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 12, 2013

Property Information

Block378
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,250
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
34%
Improvement Value:$190,000
66%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+3.9%
2024$6,696+4.1%
2023$6,433+0.0%
2022$6,433+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 15687, Page 621Recorded11/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 4823, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1990