Skip to content

318 Barbados Dr NorthToms River, NJ 08757

Built 1977

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block4.128
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,860
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
19%
Improvement Value:$159,800
81%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+3.9%
2024$4,577+21.6%
2023$3,765+0.0%
2022$3,765+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,860DeedBook 18720, Page 1890Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13697, Page 1340

Property Built

Built

Year Built: 1977