Skip to content

312 Barbados Dr NorthToms River, NJ 08757

Built 1977

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Mar 12, 1998

Property Information

Block4.128
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,264
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
29%
Improvement Value:$90,500
71%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,086+3.9%
2024$2,970+4.1%
2023$2,853+0.0%
2022$2,853+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5557, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1977