Skip to content

382 Barbados Dr NorthToms River, NJ 08757

Built 1977

Last Sale Price
$333,500
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block4.128
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
19%
Improvement Value:$159,200
81%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,742+3.9%
2024$4,563+4.1%
2023$4,384+92.7%
2022$2,275+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,500
Sq Ft1,364DeedBook 18743, Page 70Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,364DeedBook 18196, Page 350Recorded12/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1977