Skip to content

49 Hyannis StToms River, NJ 08757

Built 1979

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block4.154
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$104,500
78%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,928+4.3%
2024$2,808+4.5%
2023$2,688-8.5%
2022$2,938+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$447,000
Sq Ft1,440DeedBook 19842, Page 651Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 15502, Page 836

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 15308, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1979