Skip to content

28 Marquis StToms River, NJ 08757

Built 1979

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block4.157
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,092
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$73,500
71%
Total Assessment$103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,245+4.4%
2024$2,151-6.8%
2023$2,307+0.0%
2022$2,307+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10374, Page 35

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5222, Page 807

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5051, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1979