Skip to content

32 Marquis StToms River, NJ 08757

Built 1978

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block4.157
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$91,600
75%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,932+3.9%
2024$2,821+4.1%
2023$2,710+3.5%
2022$2,619+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,232DeedBook 19784, Page 846Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,232DeedBook 19217, Page 706Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14624, Page 1460

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14142, Page 626

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 13709, Page 1654

Property Built

Built

Year Built: 1978