Skip to content

35 Tivoli StToms River, NJ 08757

Built 1979

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block4.157
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,568
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,300
78%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,286+3.9%
2024$3,162+4.1%
2023$3,038+0.0%
2022$3,038+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 17952, Page 922Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 17252, Page 391Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 17032, Page 1867Recorded2/22/2018

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 10324, Page 1594

Property Built

Built

Year Built: 1979