Skip to content

27 Tivoli StToms River, NJ 08757

Built 1979

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block4.157
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$91,400
75%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,927+3.9%
2024$2,816+4.1%
2023$2,706+0.0%
2022$2,706+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16122, Page 522Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$153,500

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15909, Page 1553Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 13814, Page 431

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 10118, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1979