Skip to content

3 Seville PlToms River, NJ 08757

Built 1978

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block4.158
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
26%
Improvement Value:$85,300
74%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,530-5.4%
2024$2,675+4.1%
2023$2,570+0.0%
2022$2,570+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16310, Page 1144Recorded2/8/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 14914, Page 1307

Property Built

Built

Year Built: 1978