Skip to content

72 Buena Visa CtToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block4.246
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
19%
Improvement Value:$127,900
81%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,807+3.9%
2024$3,663+4.1%
2023$3,520+25.3%
2022$2,809+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft1,440DeedBook 18928, Page 1923Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,440DeedBook 17799, Page 187Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 13849, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1986