Skip to content

8 Villa Bella CtToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2021

Property Information

Block4.246
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,400
78%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,289+3.9%
2024$3,164+4.1%
2023$3,040+0.0%
2022$3,040+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986