Skip to content

11 Villa Bella CtToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block4.246
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,400
77%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,144+3.9%
2024$3,025+4.1%
2023$2,907+0.0%
2022$2,907+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 15608, Page 353Recorded8/8/2013

Property Sale

Sale
$210,500
DeedBook 12272, Page 1777

Property Built

Built

Year Built: 1986