Skip to content

3 Alpina TerToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block4.246
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$140,500
82%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,111+3.9%
2024$3,956+4.1%
2023$3,800+0.0%
2022$3,800+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 17144, Page 608Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16921, Page 373Recorded10/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986