Skip to content

22 San Carlos StToms River, NJ 08757

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block4.251
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,011+3.9%
2024$2,898+4.1%
2023$2,784+0.0%
2022$2,784+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,232DeedBook 19948, Page 1751Recorded3/10/2025

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,232DeedBook 18909, Page 1855Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 13952, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1985