Skip to content

9 Lumsden StToms River, NJ 08757

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$383,400
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block4.252
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$157,600
84%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,523+3.9%
2024$4,352+4.1%
2023$4,182+0.0%
2022$4,182+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$383,400
Sq Ft1,364DeedBook 19868, Page 1128Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,364DeedBook 19832, Page 1234Recorded10/30/2024

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16808, Page 1712Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16623, Page 897Recorded1/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986