Skip to content

36 Buena Visa DrToms River, NJ 08757

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block4.252
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$170,200
85%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577-1.5%
2024$4,645+54.9%
2023$2,998+0.0%
2022$2,998+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,580DeedBook 19966, Page 1076Recorded3/28/2025

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,580DeedBook 19142, Page 1830Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$187,050
Sq Ft1,580DeedBook 18831, Page 1824Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$159,000
Sq Ft1,580DeedBook 18496, Page 1709Recorded5/25/2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 17954, Page 1549Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10583, Page 1597

Property Built

Built

Year Built: 1986