Skip to content

9 Lumsden CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block4.253
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,011+3.9%
2024$2,898+4.1%
2023$2,784+0.0%
2022$2,784+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,232DeedBook 20057, Page 158Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 5681, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1985