Skip to content

6 Lumsden CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Aug 19, 2015

Property Information

Block4.253
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,000
76%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,014+3.9%
2024$2,900+4.1%
2023$2,786+0.0%
2022$2,786+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16182, Page 619Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15983, Page 1361Recorded1/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1985