Skip to content

11 Togo RdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Sep 17, 2015

Property Information

Block4.254
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+4.3%
2024$2,648+4.5%
2023$2,534+0.0%
2022$2,534+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16208, Page 386Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 12368, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1985