Skip to content

10 St Tropez CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block4.254
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage757
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
32%
Improvement Value:$65,200
68%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,295+3.9%
2024$2,209+4.1%
2023$2,122+0.0%
2022$2,122+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10009, Page 1059

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4742, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1985