Skip to content

7 Selkirk AveToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block4.255
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$106,400
78%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,039+4.3%
2024$2,914+4.4%
2023$2,790+0.0%
2022$2,790+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10867, Page 1958

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5480, Page 394

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 5404, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1986