Skip to content

59 Selkirk AveToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 24, 2012

Property Information

Block4.255
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,124
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
26%
Improvement Value:$85,300
74%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,530+4.3%
2024$2,425-5.6%
2023$2,570+0.0%
2022$2,570+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 15271, Page 476

Property Sale

Sale
$87,700
DeedBook 10533, Page 1309

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5227, Page 454

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4872, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1986