Skip to content

37 Selkirk AveToms River, NJ 08757

Built 1986

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Jul 9, 2004

Property Information

Block4.255
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,124
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
26%
Improvement Value:$85,300
74%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,780+3.9%
2024$2,675+4.1%
2023$2,570+0.0%
2022$2,570+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 12170, Page 1359

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5423, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1986