Skip to content

32 Lumsden StToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block4.256
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,161
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$140,600
82%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,863-2.4%
2024$3,958+4.1%
2023$3,803+0.0%
2022$3,803+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 18121, Page 1655Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 17195, Page 945Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 16857, Page 1778Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12921, Page 1987

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12089, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1985