Skip to content

4 Calalou CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block4.257
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$155,100
84%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,213+4.2%
2024$4,044+4.3%
2023$3,876-6.1%
2022$4,126+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 17279, Page 345Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 16940, Page 420Recorded11/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985