Skip to content

15 Calalou CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$182,125
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block4.257
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$108,300
78%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,334+3.9%
2024$3,209+4.1%
2023$3,083+0.0%
2022$3,083+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$182,125

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16875, Page 939Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5244, Page 892

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4973, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1985