Skip to content

3 Calalou CtToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block4.257
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$162,000
84%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,379+4.2%
2024$4,204+4.3%
2023$4,030+0.0%
2022$4,030+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16899, Page 1404Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 16623, Page 1069Recorded1/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985