Skip to content

2 Togo RdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block4.259
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,232
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$161,100
84%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+3.9%
2024$4,434+60.5%
2023$2,762+0.0%
2022$2,762+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,232DeedBook 19037, Page 703Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft1,232DeedBook 18771, Page 538Recorded11/12/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 15620, Page 1540Recorded8/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1985