Skip to content

15 Ashcroft LnToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block4.259
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
21%
Improvement Value:$113,300
79%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,455+7.1%
2024$3,225+4.1%
2023$3,098+0.0%
2022$3,098+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 17172, Page 1267

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 5141, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1985