Skip to content

120 Freeport BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block4.262
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,124
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,200
72%
Total Assessment$107,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,585+3.9%
2024$2,487+4.1%
2023$2,389+0.0%
2022$2,389+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 17112, Page 1824Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 14545, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1985