Skip to content

67 Virgin Islands DrToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block4.264
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,440
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$165,600
85%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+3.9%
2024$4,538+4.1%
2023$4,360-0.0%
2022$4,360+72.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,440DeedBook 17794, Page 1707Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 17338, Page 1699Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 5186, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1985