Skip to content

149 Orlando BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block4.265
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$154,400
84%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,446+3.9%
2024$4,278+10.8%
2023$3,860+54.0%
2022$2,507+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,364DeedBook 18726, Page 1027Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,364DeedBook 18390, Page 572Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 17114, Page 148Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 12267, Page 1723

Property Built

Built

Year Built: 1985