Skip to content

162 Orlando BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 9, 2010

Property Information

Block4.266
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,161
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
26%
Improvement Value:$85,300
74%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,780+3.9%
2024$2,675+4.1%
2023$2,570+0.0%
2022$2,570+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14564, Page 1429

Property Built

Built

Year Built: 1985