Skip to content

4 Virgin Islands DrToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 10, 2013

Property Information

Block4.269
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
21%
Improvement Value:$110,200
79%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,380+3.9%
2024$3,253+4.1%
2023$3,125+0.0%
2022$3,125+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 15430, Page 443

Property Sale

Sale
$232,750
DeedBook 13369, Page 859

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 10933, Page 143

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4856, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1985