Skip to content

74 Freeport BlvdToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2018

Property Information

Block4.269
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$157,400
84%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,518+3.9%
2024$4,348+4.1%
2023$4,177+0.0%
2022$4,177+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 17055, Page 1509Recorded3/16/2018

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 16839, Page 474Recorded8/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985