Skip to content

5 Virgin Islands DrToms River, NJ 08757

Built 1985

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 21, 2016

Property Information

Block4.270
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
19%
Improvement Value:$131,700
81%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,899+3.9%
2024$3,751+4.1%
2023$3,604+0.0%
2022$3,604+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 16622, Page 156Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 16508, Page 688Recorded9/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985